Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przygotowanie do wycięcia laserem

     W ostatnim czasie wycinanie elementów modeli laserem stało się bardzo popularne, doszło nawet do tego że całe modele wycinane są laserem a nam pozostaje tylko posklejać "puzzle" w całość. Można nawet tworzyć własne zestawy modeli ale aby to wszystko powstało trzeba najpierw przygotować plik z narysowanymi elementami. Jak się to robi postaram się przybliżyć w poniższym artykule. 

 

Na początku muszę zaznaczyć, że nie jest to żadna "oficjalna" wersja przygotowania pliku do wycięcia i nie jest konsultowana z żadną firmą, jednak tak przygotowane pliki określone zostały przez firmę wycinającą (w tym przypadku Artex) jako prawidłowe. Cały plik przygotowany będzie w programie AutoCad 2011, inne programy z możliwością rysowania wektorami również się nadają np. Corel. No to zaczynamy!

Załóżmy, że mamy na papierze plany modelu i chcemy wyciąć laserowo niektóre elementy, pierwszym krokiem jest zeskanowanie planów które następnie imporujemy do AutoCada.

Nie polecam plików TIFF z racji dużych rozmiarów, kilka razy przydarzył mi się "błąd krytyczny" w AutoCadzie i cały rysunek poszedł na marne, w zupełności powinno nam wystarczyć JPG w dobrej rodzielczości.

Laser 001

Po zaimportowaniu planów do programu możemy zabrać się za rysowanie. Pierwszą rzeczą którą warto będzie zrobić to dopasować skalę planów do ich rzeczywistej skali ale można to zrobić również późnej, następnie możemy zabrać się do rysowania elementów.

Do przerysowywania elementów złożonych z lini krzywych jak np. żebra, wręgi najlepszym narzędziem będzie splajn natomiast dla elementów złożonych z  prostych polilinia lub zwykła linia. Podczas przerysowywania ustawiamy dowolną grubość i kolor lini tak żeby były dobrze widoczne na skanie planów co ułatwi nam rysowanie ale na końcu pamiętajmy aby zmienić grubość lini  na 0.00 mm.

 Laser 006Laser 002

Przerysowany element pownien tworzyć jeden obiekt tzn. nie może składać się z kilku lini czy splajnów, w tym celu wypisujemy polecenie edplin i przekształcamy wszystkie linie, łuki splajny itp. w polilinię następnie używając tego samego polecenia łączymy pojedyncze polilinie elemetu w całość za pomocą Dołącz. Po zaznaczeniu elemetu powinien pojawić się w całości jako zaznaczony i stanowić jeden obiekt. 

Laser 003Laser 004

Tak przygotowane elementy następnie przenosimy na formatki np. balsowe (1000 mm x 100 mm) gdzie układamy jest w jak najbardziej oszczędny sposób z zachowaniem separacji około 5 mm. Bardzo ważne jest aby przy układaniu elementów na formatkach pamiętać o prawidłowym ułożeniu słojów! Łatwo o tym zapomnieć a niektóre elementy z nieprawidłowym ułożeniem słojów są bezużyteczne.

Podsumowując napiszę jak w skrócie powinny być przygotowane pliki:

 

  • grubości linii 0.00 mm
  • elementy tworzące jedną całość 
  • elemetny podzielone na formatki z zachowaniem odpowiednich separacji ok. 5 mm 

Laser 005 

 

Z pewnością osoby znające AutoCada mają swoje własne sposoby na rysowanie nieco odmienne od przestawionego powyżej, zapraszam więc do ewentualnych sugestii w komentarzach :)

Komentarze   

 
hgh for men
#7 hgh for men 2019-05-27 10:58
I am not rattling great with English buut I line up this very easy to read.Review my web-site - hgh for men: http://www.peposts.com/
Cytować
 
 
apawoceb
#6 apawoceb 2019-03-03 14:19
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin Online http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
eobawas
#5 eobawas 2019-03-03 14:05
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Buy Amoxicillin Online http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
ugozewocip
#4 ugozewocip 2019-03-03 09:46
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxil Buy Generic Amoxil http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
uxfigep
#3 uxfigep 2019-03-03 09:32
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Buy Amoxicillin Online http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
BestDesiree
#2 BestDesiree 2018-11-02 17:48
I have noticed you don't monetize your page, don't waste
your traffic, you can earn additional cash every
month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Cytować
 
 
Miłosz
#1 Miłosz 2016-05-23 17:15
Witam
Czy mógłby Pan zrobić poradnik krok po kroku jak przerysować element w auto cad.
Będę wdzięczny za taki poradnik.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież