Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

SZD-22c "Mucha"

Szybowiec ten skonstruowany przez inżynierów Nowakowskiego, Grzywacza i Zatwarnickiego z myślą o szybowcowych Mistrzostwach Świata w 1958r. w Lesznie. Oblatany został na lotnisku w Aleksandrowicach 10 lutego 1958r. przez Adama Zientka. SZD-22 była kolejna w rodzinie Much po IS-2 i SZD-12. Wyprodukowano łącznie 286 sztuk w wersjach B, C i E, z czego 116 egzemplarzy wyeksportowano do różnych krajów nietylko w Europie.


Pomysł budowy tego modelu zrodził się w 2004r. Po parutygodniowych przygotowaniach (zbieranie materiałów, planów itp) można było przystąpic do pracy. Poczatkowo kadłub modelu miał być wykonany z balsy, jednakże podczas budowy pojawiła sie możliwość zakupu kadłubu laminatowego, z którego wykonane są obecnie Muchy. Skrzydła (konstrukcji klasycznej) niesprawiły większego problemu podczas budowy. W tym egzemplażu ciekawie został rozwiązany problem skrzynki bagnetowej, która została wylaminowana na bagnecie i wklejona w skrzydło.


Model sterowany jest sterem kierunku, wysokości (serwa w kadłubie) oraz lotkami (mikroserwo w skrzydle).W modelu został zamontowany również wyczep liny umożliwiający holowanie modelu za samolotem; wszak oryginał pięknie wygląda podczas holowania. Muszka została oklejona folią "Oracover" i pomalowana lakierami samochodowymi. Lata świetnie i czasem trudno odróżnić Ją od oryginału ale w makietach przecież o to chodzi!

 

Adam Pietrzykowski

Dane Techniczne:

  • rozpiętość: 3000mm 
  • długość: 1370mm
  • masa: około 3000g

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież